BİTMEYEN MESLEK; AŞÇILIK

BİTMEYEN MESLEK; AŞÇILIK

Aşçı Ramazan Usta gençlerin aşçılık mesleğini tercih etmelerini istiyor. “Bu meslekte yetişenler işsiz kalmaz” diyor. On üç yaşında çıraklıkla başladığı aşçılık mesleğinde; Bodrum, Fethiye Ölüdeniz’in otel ve restoranlarında çalışarak ustalığa kadar yükseldi. Ramazan Alparslan sayısız aşçı yetiştirdi.

‘Aşçı Yetiştiriyor’ Acarlar A.Ş.’nin mutfağında aşçılık yapan Ramazan Alparslan, toplu yemek organizasyonlarında, cemiyet yemeklerinde ustalığını konuşturuyor. Sayısız aşçı yetiştirmesiyle tanınan Ramazan Usta, Halk Eğitim Merkezi’nde aşçılık kursu vermeye devam ediyor.

AŞÇI NASIL OLMALI?

Aşçının alaydan yetişmesi, farklı dallarda (komilik, garsonluk, bulaşıkçılık) tecrübeler edinmesi gerektiğini savunduğu söyleşimizde; aşçılığın gereklerini sıralıyor: “Aşçılıkta ustalaşmak isteyen; hareketli, becerikli, çok yönlü, eli yemek lezzetine yatkın, hijyen; işinde gözlemci, disiplinli, eleştirilere açık olmalı; kendini geliştirebilmeli.”

‘İşsizlik Yok Aşçılığın Osmanlı’dan bu yana bitmeyen meslek olduğunu belirtiyor ve gençlerin aşçılık mesleğini seçmelerini istiyor. Bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece bu meslekte yer alanların işsizlik problemi yaşama ihtimalinin düşük olduğunun altını çiziyor.

‘Aşçıya İş Çok’ Ramazan Usta, “Günümüzde aşçılar; okul, hastane, fabrika, ordu, işyeri, yemek fabrikaları, restoran, gemi, uçak, tren mutfakları gibi çok çeşitli kuruluş ve kurumlarda mutfak personeli olarak çok rahat iş bulabiliyorlar” diyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner7

haber