Dr. Aziz Sancar

Dr. Aziz Sancar

Aziz Sancar kimdir, Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi, Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi bilim insanı.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946’da Mardin Savur da doğdu, Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi bilim insanı. Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Sancar ödüle ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü. Sancar daha önce de kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşunu yapmıştı. Aziz Sancar, Nobel Ödülü alan Türkiye doğumlu ilk bilim insanıdır. Daha önce Orhan Pamuk Edebiyat alanında bu ödülü almıştır.

Mardin’in Savur ilçesinde sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Mardin’de tamamladı. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Savur’da iki yıl doktorluk yaptı. Daha sonra Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 288 makale ve 33 kitap yayınladı. Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Aziz Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını daha öncede duyurmuştu.

Ödülleri :
2015 – Nobel Kimya Ödülü 
2007 – Vehbi Koç Ödülü 
2006 – TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Ödülü 
2005 – ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi 
2004 – ABD Fen ve s and Sciences) Ödülü 
1997 – TÜBİTAK Ödülü 
1995 – ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü 
1990 – Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü 
1984 – ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner7

haber