Eğitimin temelinde başarı değil ahlak olmalı!

Modern dünya yakın tarihlerde sistematik ve algısal bir değişime uğradı. Bu değişimin en büyük darbesi insani değerler ve kültürel değerler üzerine yapılmıştır ve eğitim hayatı da bu darbeden nasibini almıştır. Eğitim erdemli insanlar yetiştirmekten ziyade başarılı robotlar yetiştirmeye başlamıştır. Aileler “topluma yararı olacak” gençler istemek yerine başarılı ve çok kazanan bir gençlik istemeye başlamıştır.

Eğitimin temel amacındaki bu büyük değişimi kaygı ile seyretmekteyiz. Çünkü insani değerleri göz ardı eden kültürel değerlerine sahip çıkmayan, milli ruhları ölmüş vatanından şikâyetçi bir nesil yetiştiriyoruz. Sistemin dikta ettiği şeylere yoğun şekilde farkında olarak veya olmayarak destek veren aileler, sistemin içinde her türlü ahlaksızlıkla hüküm süren sözde eğitimciler ülke eğitim sisteminin temelini boşaltmakta kararlı görünüyorlar. Süreç böyle devam ederken toplumda gençlerin ahlaki zayıflıklarından kaynaklı birçok sorun da ortaya çıkmış durumdadır.

Anadolu’nun geçmiş eğitim birikimini ve kültürünü özetleyen bir kaç söz vardır. Bunlardan biri  “İlmin başı edeptir” , ikincisi Yunus Emre şiirlerinde anlaşılacağı üzere “Kendini bilmektir.” Bu kültür, eğitimimizin alt yapısıyla donatılmışken bizler indirgenmiş bir eğitim sistemi için uğraşıyoruz. Anadolu’nun samimi yapısını kaybetmesi nesiller arasında büyük bir yozlaşmaya sebep olmaktadır. Eğitimin ahlaki yönün bu denli boşaltılması bir arz meselesi olurken talep sahipleri de bunlardan rahatsız değildir. Bunu ortaya çıkaran madde odaklı düşüncelerin hepsine karşı çıkmakla beraber bu durumu çokça eleştiriyorum. Çünkü bizlerin kültürel kodlarında hiçbir zaman benmerkezci bir yapı olmamıştır.

Sonuç olarak eğitim üzerindeki yeni yapılanmalarda insan odaklı merkeze yeniden bir geçiş olması bizleri umutlandırmıştır. Bu ülke, medeniyet olarak hala anılıyorsa bunun sebebi sadece kendi kültürel yaşamına değil diğerlerinin de kültürel yaşamına sahip çıkması ve o kültürleri korumasıyla bunu başarmıştır. Eğitim sistemimizin kültürel zeminine sahip çıkmak için öğretmenlerimizin kültürel bilinci yeniden uyandırma çabaları ve ailelerin de bu konuda sağduyulu olması bu süreci hızlandıracak ve erdemli bir nesli yeniden ortaya çıkaracaktır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hâmuşan 2018-10-10 17:37:08

tebrikler,başarılar dilerim...

banner7

haber