Denizli'den kısa kısa

Kale ilçesinde Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kale Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde "Ahilik Haftası" kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.Kale Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki...

Denizli'den kısa kısa

Kale ilçesinde Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kale Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde "Ahilik Haftası" kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.Kale Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki...

25 Ekim 2018 Perşembe 10:06
Denizli'den kısa kısa

Kale ilçesinde Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kale Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde "Ahilik Haftası" kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.

Kale Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki programda öğrenciler halk oyunları gösterileri sundu, ahilik geleneğinin yaşatılması ile ilgili tiyatro gösterileri sergiledi.

Kale Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Barçın, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Ahilik toplumsal yaşamın düzenlenmesinde, ekonomik sistemin doğru işlemesinde önemli bir yapıdır. Ahilikte yamak, çırak, kalfa, usta gibi dikey bir hareketliliğin öne çıktığını görüyoruz ve neticesinde ise usta olabilmek için mesleki inceliği kişinin bilmesi gerekiyor. Belirli bir yeterliğe ulaşamadığı müddetçe bir üst aşamaya geçemiyor. Mesleki eğitim veren, öğrenciye yani bireye meslek kazandıran okullardır." dedi.

Okul müdürü Fehmi Demiralp de "Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içinde barındıran, mesleki yeterliliğin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan ahilik kavramı dünyada eşi benzeri bulunmayan, Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir. Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişimimizi sağlayan ahilik teşkilatının dünya kültürüne ve ticaret literatürüne büyük katkıları olduğu gibi milli ve manevi beraberliğimizin teminatından birisi olmuştur." ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, İlçe Emniyet Amiri Murat Baştürk, Kale Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

- Çiftçi, üniversitede organik tarım eğitimi alıyor

Çal ilçesinde geçimini çiftçilikten sağlayan kişi, daha iyi üretim yapmak için Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çal Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı'nda eğitim alıyor.

İsabey Mahallesi'nde ikamet eden, evli ve 2 çocuk babası 32 yaşındaki Muhammet Tabak, bilinçli çiftçilik yapmak için girdiği üniversite sınavında PAÜ Çal Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Organik Tarım Programını kazandı.

Üniversitede eğitime başlayan Tabak, bilinçli çiftçilik yapmak ve daha iyi üretim gerçekleştirmek için "okumanın yaşı yoktur" diyerek, azimle çalışıp üniversite sınavına girdiğini ve istediği bölüme yerleştiğini belirtti.

İlkokulu ve liseyi Çal'da okuduğun dile getiren Tabak, şöyle konuştu:

"Yöremizin toprakları oldukça verimli. Bu nedenle çiftçilikle uğraşmaktayım. Fakat bir de bunun eğitimini almak istedim. Çal Meslek Yüksekokulu'nu tercih listemin ilk sırasına yazdım ve çok şükür tercihim tuttu. Şimdi burada eğitime başladım. Eğitim süresince arazilerime de arkadaşlarım ve hocalarımla ziyaretlerde bulunmayı düşünüyorum. Ayrıca üniversitemizin araştırma enstitüsü de var orada da elimden gelen her şeyi yapacağım."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner7

haber