Derimize giydirdiğimiz giysi

Derimize giydirdiğimiz giysi

Haberayturk
Haberayturk
29 Mayıs 2018 Salı 17:52
Derimize giydirdiğimiz giysi

Derimize giydirdiğimiz giysi

Ortaca’da Özkan Akyol, tıpkı bir tuval gibi kullandığı bedenlere irili ufaklı dövmeler yapıyor.

“Dövme nedir” sorumuza; “Derimize giydirdiğimiz, ancak değiştiremediğimiz bir giysidir” cevabını yapıştırıyor. Önce, dövmenin temel hatlarını çıkarıyor. Bunu bazen kâğıda bazen de özel kalemler ile kişinin vücuduna yapıyor. Sonrasında iş tamamen Ortaca’nın bir numaralı usta dövmecisi Özkan Akyol’un maharetine kalıyor. Dövmenin içinin renklendirilmesi, dövmeye gölge verilmesi, dövmenin ışıklarını nereden alacağı gibi birçok nokta görsel sanat şölenine dönüşüyor. Dövme sanatının dünü ve bugününü vurucu ifadeleri ile özetliyor. “Bizden önceki kuşaklarda dövme sadece cezaevlerinden yaptırılan, kötü bir özellik olarak görülürdü.

Bugün insanlar dövme ile kendini ifade ediyor ve içindeki duyguları dışarı vuruyor. Vücudunda taşımak istediğin şeyi yaptırmak eski bir gelenek ve yeni nesil ile artık yeniden canlanıyor. Yeni bir nesil yetiştikçe talep daha fazla artıyor çünkü yeni nesil yetişme tarzı, kültürü ve olaylara bakışı ile farklı düşünüyor.” “Bugün dövme yapma anlayışı da değişti” diyor ve anlayış değişikliğini şu sözleriyle açıklıyor: “Bugün dövme sanatını bir kültür olarak benimseyen, vücudunda taşıyacağı modelin kendisi için bir değer taşıması gerektiğine inanan insanlar kendi tasarımlarını yaratıyorlar.

Dövme sanatı bölgemizde ilerliyor. Kimi; bedenine; annesi ya da çocuğunu; kimi, hayatında önemli olan bir olguyu resmediyor.” Özkan Akyol sohbetimiz sırasında yaygınlaşan dövmelerin çeşitliliğini; kişilik ve görüntü farklılıklarının, sahip olunan kültürlerin, yaşanan coğrafyaların belirlediğini dile getirirken; “Bazen de insanlar, ünlülerin vücudunda gördükleri dövmeyi vücutlarında taşımaktan; sanki kendilerini o kişiye dönüşecekmiş gibi hissederek daha fazla keyif alabiliyorlar.” Sadece dövme üzerine değil aynı zamanda tasarım üzerine de çalışmalar yaptığını belirten Özkan Akyol dövme yaptırmak isteyenlere can alıcı uyarılarda bulunuyor: “Eğer ileride birden fazla dövme sahibi olmayı düşünen bir insansanız, dövmelerinizi tek tek değil de bir kompozisyon içinde düşünüp öyle devam ederseniz çok daha iyi sonuçlar çıkar ortaya. Ne yaptıracağınızı iyice düşünün.” Dövme yaptırmak isteyenlerin merak ettikleri asıl konu ise dövme yaptırırken duydukları acı. Bu konuda Özkan Akyol şu açıklamayı yapıyor: “Vücudunda ömrünün sonunda kadar taşıyacağın bir şeye sahip oluyorsun. Az da olsa acı çekmek bunun bir parçası olmalı.”

Son Güncelleme: 04.06.2018 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner7

haber